כירורגיה פדיאטרית/ כירורגיה של הילד

כירורגיה של הילד, כשמה כן היא והיא עוסקת בתחום המיוחד של כירורגיה של הילד, כירורגיה של הפעוט, כירורגית מתבגרים וכן ניתוחים של העובר. לרוב מועסקים הרופאים המתמחים בכירורגית ילדים בבתי הולים המיוחדים לילד. מסלול ההכשרה של הרופא העוסק בכירורגית ילדים מתחיל בהכשרה כללית כירורגית, כאשר לאחריה מתחילה תת ההתמחות בתחומה של הכירורגיה הפדיאטרית.

התחום של הכירורגיה המותאמת לילד, הנה תחום שאינו וותיק. רק באמצע המאה העשרים הוחל לשים דגש על רפואה זו המותאמת לצורך תיקונם של מומים מולדים- תחום שכמעט ולא היה קיים קודם לכן. דוקטור אוורט קופ, רופא אמריקני מבית חולים בער פילידלפיה, היה זה שהנהיג את המהפכה והחל לפתח דרכים ייחודיות לטיפול במטופליו הצעירים. כמובן שבמקביל התפתחה רפואה תומכת בדמות רפואה מרדימה פדיאטרית, כך שניתוחים ייחודים אלו החול קורמים עור וגידים. כתוצאה מהתפתות מבורכת זו חלה ירידה משמעותי בתמות התינוקות בשל מומי נשימה מולדים.

כיום, ישנה חלוקה של תתי התמחויות בתחום כירורגית הילדים. תתי התמחויות אלו כוללות ניתוחי עוברים, כירורגית לב לתיקון מומים מולידם בילדים, נפרולוגיה וכליות של הילד, כירורגיה נוירונאלית, ניתוחים של דרכי השתן וכו'.

תת התמחויות נוספות בכירורגית הילדים מצרכים לימוד והכשרה נוספים, והם כוללים ניתוחים בעוברים, ניתוחי לב בילדים, נפרולוגיית ילדים, נוירו-כירורגיה של הילד, ניתוחי אורלוגיה ועוד.

גידולים סרטניים האופייניים ברפואה הפדיאטרית

גידולים סרטניים, לצערנו הרב, אינם חסים על ילדים ופוגעים גם בהם אם כי בתדירויות נמוכות יותר. ישנם סוגי סרטן המייחדים דווקא את הגיל הצעיר וישנם כאלו אשר נדירים ביותר בהופעתם אצל ילדים. בין הגידולים הסרטניים הנפוצים ניתן למנות את הנוירו- בלסטומה, גידול על שם וילם, גידולי כבד ורהבדמיו-סרקומה.

בין המקרים הרבים המופנים אל רופאי הילדים, ניתן למנות מספר פתולוגיות הנפוצות יותר מאחרות:

Z

אנטרו קוליטיס

Z

מומים מולדים, אשר בינם נפוצים מומי השפה השסועה, החיך השסוע, או שילוב של שני השסעים יחד

Z

מחלה על שם השבורג

Z

פיסטולה (חיבור לא טבעי) של קנה הנשימה, או הוושט

Z

היצרות של מערכת העיכול

Z

חסימה בצניחת האשך

Z

חסימות של המעי

Z

בקעים

  דילוג לתוכן